Wiatr we włosach, czyli po szybka i łatwa jazda po mieście!

Rower kojarzy Ci się z olbrzymim wysiłkiem i potem? Widzisz na ulicach coraz więcej ludzi używających rowerów miejskich i myślisz, że muszą mieć świetną kondycję?

dziewczyna na rowerzeTak nie jest! Budowa roweru miejskiego jest zupełnie inna niż tak popularnego roweru górskiego. Przede wszystkim na rowerze miejskim siedzimy wyprostowani z ramionami lekko odgiętymi w tył. Dzięki takiej pozycji odciążamy stawy barkowe i łokciowe. Nasz kręgosłup, mimo że jest wyprostowany, nie jest napięty przez co kształtujemy sylwetkę. Ponadto taka pozycja umożliwia nieustanną obserwację ruchu pieszych i samochodów, co jest bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa.

Rowery miejskie cechują także duże koła – zazwyczaj 26-cio lub 28-mio calowe oraz cienkie opony. Dzięki tym dwóm elementom jazda takim rowerze nie wymaga użycia siły, nie wymaga też świetnej kondycji. Ponadto wygodne, szerokie siodełko sprawia, że nawet dłuższa jazda nie będzie męcząca, a niska rama czyni jazdę komfortową nawet w sukience.

Rower miejski damski posiada także zazwyczaj koszyk, do którego możemy wrzucić naszą torebkę. Oprócz tego rowery te zazwyczaj wyposażone są w światła na dynamo i błotniki. Wiele z nich ma także specjalną osłonę na koła, która zapobiega wkręceniu się np. paska od płaszcza w szprychy. Przy zakupie warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby rower miał minimum 3 biegi- jeden bieg może okazać się niewystarczający do jazdy po miastach Polski.

Comments are closed.