Co warto wiedzieć o kasetach rowerowych?

kaseta rowerowa

Rower trzeba poznać bardzo dobrze zanim zacznie się na nim jeździć. Powinien służyć jako forma rozrywki, treningu. Korzystać z niego trzeba mądrze, tak żeby nasz organizm na tym nie ucierpiał. Jednym z najważniejszych elementów w rowerze są kasety rowerowe. Odpowiadają one za napęd i to od nich zależy, jakie wyniki osiągniemy na trasie.

Jakie parametry są ważne przy wyborze kasety rowerowej?

Kaseta rowerowa musi być dopasowana do trasy, tempa i preferencji użytkownika. Najważniejszym parametrem jest kadencja. To ona wyznacza liczbę pełnych obrotów korbą na minutę. Innym ważnym wskaźnikiem jest liczba przełożeń, a także ich zakres, czyli informacja o tym, jaka jest liczba zębów na najmniejszej i na największej zębatce. Kasety mogą być różnej szerokości, powinny dopasowane być do łańcuchów i bębenków.

Budowa kasety rowerowej

Kaseta rowerowa link składa się z oddzielnych zębatek, koronek nakładanych na piastę i dokręcanych przy pomocy nakrętki. Piasta natomiast wyposażona jest w bębenek od strony napędowej. Bębenek ten posiada wbudowany mechanizm, Zewnętrzna obudowa bębenka ma kształt, który umożliwia zainstalowanie zębatek w formie kasety.

kaseta rowerowa

Czym różni się kaseta od wolnobiegu?

Kaseta od wolnobiegu różni się przede wszystkim ilością zębatek, a to przekłada się na liczbę przełożeń z tyłu. Wolnobiegi mają przeważnie do siedmiu zębatek, natomiast kasety znacznie więcej. Różnią się także nakrętkami. W kasetach widoczna jest od razu w postaci wielowpustu, który wiąże się z kluczem potrzebnym do jej odkręcenia, a wolnobieg ma nakrętkę przypominającą zaślepkę.