Czym powinny się cechować dobre liczniki rowerowe?


Liczniki rowerowe należą do jednych z najbardziej podstawowych i chętnie wybieranych akcesoriów wybieranych przez amatorów jednośladów. W szerokiej ofercie sprzedaży stacjonarnej i internetowej dostępne są produkty, które różnią się wyglądem, ilością funkcji oraz ceną.     

Jak wybrać licznik rowerowy?

Producenci oferują szeroki wybór liczników, które mogą być proste lub zaawansowane technologicznie. Rodzaj licznika zależy od potrzeb, oczekiwań oraz możliwości finansowych użytkownika. Proste i tanie liczniki polecane są dla amatorów, zaś profesjonaliści zwykle decydują się na droższe i wysokogatunkowe produkty, które ułatwiają planowanie treningów oraz poprawę osiągów.  

Jakie funkcje może posiadać licznik rowerowy?

Jak wspomniano powyżej, liczniki mogą posiadać podstawowe funkcje oraz szeroki wachlarz opcji dodatkowych. Za pomocą liczników do rowerów można mierzyć prędkość i odczytywać pokonany dystans. Urządzenie może być również wyposażone w termometr, wysokościomierz czy wskaźnik spalonych kalorii. Co ważne, zaawansowane technologicznie urządzenia współpracują ze smartfonami i urządzeniami peryferyjnymi. Za ich pomocą można również mierzyć moc generowaną podczas jazdy czy monitorować pracę serca rowerzysty. Poza tym, kupujący mogą się decydować na zakup urządzeń z kadencją, które mierzą częstotliwość obrotów korbą lub produkty GPS, za pomocą których można nawigować i śledzić pokonywaną trasę.   

Jakie liczniki powinni wybierać początkujący rowerzyści?

Osoby, które korzystają z roweru sporadycznie i amatorsko mogą decydować się na zakup prostych urządzeń, które cechuje niska cena. Tego rodzaju liczniki posiadają podstawowe funkcje oraz są mało awaryjne. Takie liczniki są również łatwe w obsłudze oraz posiadają duże i czytelne wyświetlacze. Pobierają niewiele energii i mogą być z powodzeniem użytkowane przez bardzo długi czas.  

W jakie funkcje powinien być wyposażony tego rodzaju licznik?  

Proste liczniki powinny wskazywać aktualną prędkość oraz pokonany dystans. Poza tym, mogą mierzyć czas spędzony na rowerze oraz dystans całkowity. Tego rodzaju urządzenia zazwyczaj wyposażone są w zegary, automatyczne funkcje start i stop oraz elementy mierzące prędkość średnią i maksymalną. Wybrane urządzenia posiadają również termometr i stoper.  

Na jakie cechy prostego licznika rowerowego warto zwrócić uwagę?

Liczniki rowerowe powinny być starannie wykonane. Poza tym, muszą to być urządzenia wodoodporne, które z powodzeniem można użytkować nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Mogą one również posiadać podświetlenie, które umożliwia odczyt danych po zmroku. Przed zakupem konkretnego modelu należy zwrócić uwagę na rodzaj jego montażu. Nie bez znaczenia jest również sposób jego programowania. Liczniki mogą mieć możliwość wprowadzenia informacji dotyczących obwodu koła. Urządzenia mogą być również ustawiane w oparciu o dane zamieszczone w tabelach dostępnych w instrukcjach obsługi. Tego rodzaju opcja jest bardzo wygodna i umożliwia szybkie i łatwe programowanie licznika rowerowego.