Jakie okulary rowerowe wybrać?


Choć okulary rowerowe to praktycznie obowiązkowy element wyposażenia każdego rowerzysty, to jednak w dalszym ciągu stanowią one dla wielu z nich sporą zagadkę. Niestety każdego dnia pada pytanie, jak wybrać okulary rowerowe i czym się one powinny charakteryzować. Niewiedza w tym zakresie prowadzi do poważnego ryzyka nabycia modelu zwyczajnie kiepskiego, a w konsekwencji tego powstania poważnego ryzyka wypadku i uszkodzenia wzroku. Dlaczego sprawy te są tak ważne i na co powinno się w pierwszej kolejności położyć nacisk podczas kupowania takiego dodatku?

Dlaczego okulary rowerowe są obowiązkowe?

Choć okulary rowerowe nie są w świetle prawa obowiązkowe, tak jak np. oświetlenie, to jednak ich posiadanie wynika po prostu ze zdrowego rozsądku. Jak się bowiem może każdy rowerzysta szybko przekonać, jeżdżąc na rowerze, w każdej chwili można zderzyć się z niewielkim owadem. Ten uderzając w oko przy dużej prędkości, może nawet wyrządzić poważne szkody. Co więcej, do oczu podczas jazdy dostać się może piasek czy też kurz, co również będzie miało poważne konsekwencje dla zdrowia oczu.

Podstawowe cechy okularów rowerowych

Od czego powinno się rozpocząć wybieranie okularów rowerowych? Rzecz jasna od spraw zupełnie podstawowych, takich jak np. od tego, jak są one wykonane. Rowerowe okulary tego rodzaju: https://sprint-rowery.pl/okulary-rowerowe nie mogą być zbyt ciężkie, więc zalecane jest wybieranie modeli zrobionych z tworzyw sztucznych. Co więcej, dotyczy to nie tylko oprawki, lecz również szkieł. Jeśli wybierze się model szklany, łatwo go uszkodzić.

Kolejnym ważnym parametrem jest to, aby okulary miały dobrą wielkość i kształt. Oczywiście kluczowe jest to, aby były one dobrze dopasowane do twarzy, czyli nie były ani za małe, ani za duże, lecz liczy się także to, czy będą miały ergonomiczny kształt. Poleca się wybieranie modeli zaokrąglonych, dzięki czemu będą stawiały zdecydowanie mniejszy opór powietrza.

Bardzo ważne jest to, aby okulary posiadały specjalne zakończenia zauszników, które zabezpieczać je będą przed przypadkowym zsunięciem się z uszu. Jest to bardzo ważne w przypadku okularów sportowych, które jakby nie patrzeć, cały czas poddawane będą licznym wstrząsom.

Jak dobrać szkła okularów?

Podczas wybierania okularów rowerowych pamiętać trzeba o tym, że najważniejszym ich elementem są szkła. Dlatego też nie można nie dowiedzieć się, jakie posiadają funkcje i dodatki.

Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że kolor szkieł w okularach nie jest przypadkowy i nie dotyczy tylko estetyki okularów. Jeśli wybierze się np. model o szkłach żółtych, przeznaczone one będą do jazdy w dni o mniejszej ilości słońca np. z powodu dużego zachmurzenia. Jeśli natomiast szuka się szkieł do jazdy w pełnym słońcu, najlepiej sprawdzą się modele brązowe.

Co więcej, szkła okularów powinny być wyposażone w odpowiednie dodatkowe funkcje. Przede wszystkim powinny to być szkła polaryzacyjne, które zminimalizują refleksy świetlne. Dodatkowo powinny one być fotochromatyczne, aby lepiej dopasowywały się do intensywności światła. Będą one w stanie automatycznie się przyciemnić lub rozjaśnić, w zależności od tego, jak intensywne będzie światło słoneczne.