Jakie zastosowanie ma rower górski?

rower górski MTB

Decydując się na zakup nowego roweru, należy przede wszystkim zastanowić się, po jakiej nawierzchni będziemy się nim poruszać. W przypadku równego asfaltu, dobrym wyborem może okazać się rower miejski, trekkingowy lub crossowy. Jeśli jednak zamierzamy poruszać się rowerem po piachu, błocie lub kamieniach, wyżej wymienione rodzaje rowerów nie będą w stanie spełnić naszych oczekiwań. W takiej sytuacji, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest rower górski MTB. W tym artykule dowiesz się czym charakteryzuje się rower górski oraz co oznacza ten specjalistyczny, trzyliterowy skrót, który często pojawia się w kontekście rowerów górskich.

Jakie jest znaczenie skrótu MTB?

Skrót MTB pochodzi od angielskiego zwrotu „Mountain Terrain Bike”, który oznacza rower przeznaczony do jazdy po terenie górzystym. W praktyce jest to rower, który doskonale sprawdzi się podczas jazdy w bardzo trudnych warunkach. Można swobodnie poruszać się nim po mokrej i nierównej nawierzchni. Doskonale sprawdzi się podczas jazdy po błocie, piachu lub kamieniach.

Charakterystyka roweru górskiego

Rower górski posiada budowę, która umożliwia mu swobodne przemieszczanie się w trudnych warunkach. Taki rower wyposażony jest w opony ze stosunkowo głębokim bieżnikiem oraz wzmacniane amortyzatory. Ponadto jest on ciężki oraz posiada bardzo solidną konstrukcję, dzięki czemu jest bardzo odporny na wszelkie uszkodzenia fizyczne, które mogą powstać na skutek jazdy w trudnych warunkach. Rowery górskie bardzo często wyposażone są również w amortyzowaną ramę, która w znacznym stopniu zwiększa komfort jazdy.

rower górski MTB

Rower górski – dla kogo jest przeznaczony?

Rowery górskie MTB przeznaczone są głównie dla osób, które lubią adrenalinę, a jazdę rowerem traktują jako sport wyczynowy. Ten rodzaj roweru będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto lubi jazdę po lesie lub różnego rodzaju wzniesieniach. Warto podkreślić, że taki rower może posłużyć również do jazdy miejskiej, jednak poruszając się w takich warunkach, lepiej sięgnąć po rower miejski lub crossowy.