Rowery elektryczne – środek transportu, czy może forma rekreacji?

rowery elektryczne

Rowery elektryczne można zobaczyć na drogach coraz częściej. Ciągle rosnące ceny paliw, korki na drogach, a także wysokie ceny części samochodowych sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup roweru elektrycznego. Nowoczesne rowery elektryczne stają się coraz bardziej popularne nie tylko wśród osób prowadzących aktywny tryb życia, lecz wszystkich tych, którzy szukają alternatywnych dla samochodów środków transportu i cenią sobie niezależność.

Rowery elektryczne – szybki i ekonomiczny sposób przemieszczania się. 

rowery elektryczne

Na rynku można spotkać różne modele elektrycznych rowerów. W rowerach elektrycznych montowane są baterie o bardzo zróżnicowanych parametrach. Decydując się na zakup takiego roweru, warto zastanowić nad jego przeznaczeniem. Rowery, które są dostępne na rynku, mają zasięg od około trzydziestu do nawet ponad stu kilometrów. W zależności od rodzaju baterii napęd może tylko wspomagać osobę poruszającą się na takim rowerze, lecz na rynku są dostępne także takie rowery, w których rower jedzie całkowicie elektrycznie i nie wymaga to pedałowania.

Rowery elektryczne mogą rozwijać prędkość nawet do około 50km/H co zapewnia sprawne przemieszczanie się po mieście. Dużą zaletą elektrycznych rowerów jest brak emisji spalin, co z pewnością zainteresuje fanów ekologii. Rowery elektryczne dają dużo większą niezależność podczas przemieszczania się niż środki transportu publicznego. 

Rowery elektryczne mogą być też wykorzystywane podczas wyjazdów rekreacyjnych. Osoby o gorszej kondycji fizycznej często ograniczają się do wyjazdów w najbliższe okolice. Dzięki napędowi elektrycznemu mogą pozwolić sobie na dłuższe wycieczki i odkrywanie nowych, dotychczas nieznanych miejsc.

Jakie są wady i zalety elektrycznych rowerów?

Osoby rozważające zakup elektrycznego roweru często rozważają plusy i minusy takich pojazdów.

Plusy :

  • Rowery elektryczne pozwalają na szybkie przemieszczanie się po mieście
  • Koszty eksploatacji są znacznie niższe niż w przypadku poruszania się pojazdami spalinowymi
  • Ładowanie roweru nie wymaga odwiedzania specjalistycznych stacji tak jak w przypadku samochodów elektrycznych
  • Rowery elektryczne świetnie sprawdzają się jednakowo jako środek codziennego transportu oraz jako forma rekreacji

Minusy

  • cena elektrycznego roweru jest wyższa niż cena zwykłego roweru
  • rowery elektryczne są znacznie cięższe niż standardowe – w przypadku gdy bateria ulegnie rozładowaniu trzeba udźwignąć opór i pedałować
  • każda bateria ma swoją żywotność i z biegiem czasu oraz pokonanych kilometrów może zmniejszać się zasięg roweru

Rowery elektryczne mają bardzo wiele zalet, lecz nie są też pozbawione wad. Przed zakupem tego typu pojazdu warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem oraz oczekiwaniami w stosunku do niego. Pojazdy te nie należą do najtańszych w zakupie, lecz są znacznie tańsze od eksploatacji samochodów.

Warto rozważyć plusy i minusy różnych rowerów, porównać parametry i zastanowić się, jaki pojazd najlepiej spełni oczekiwania i będzie cieszył zarówno podczas codziennego użytkowania, jak i weekendowych wypadów za miasto.