Skarpety rowerowe – niepozorny bohater


Skarpety wydają się mało istotnym elementem stroju dla kolarza. Nie są tak charakterystyczne jak koszulki lub spodenki rowerowe i trudno pojąć, dlaczego warto zainwestować w nie pieniądze, skoro na pierwszy rzut oka nie różnią się bardzo od klasycznych skarpet noszonych na co dzień. Dobrze dobrane mają jednak ogromne znaczenie w poprawie komfortu podczas uprawiania sportów, zwiększają bezpieczeństwo.

Skarpety rowerowe powinny być wykonane z mocnego materiału, Zazwyczaj jest to sztuczna tkanina lub mieszanka wełny. Ważne, aby materiał był przewiewny i sprawnie odprowadzał pot z dala od stóp. Ta właściwość pozwala uniknąć zawilgocenia skarpet, które w połączeniu z intensywnym ruchem stopy, mogą stać się źródłem bolesnych otarć skóry. Nie bez znaczenia jest też charakterystyczna długość do połowy łydki. Taka wysokość skarpet chroni kostki przed zadrapaniami, które mogą powstać w wyniku zahaczenia o przeszkodę w trakcie jazdy.

Skarpetki rowerowe często dostępne są w wyrazistych, jasnych kolorach. Nie ma to znaczenia jedynie estetycznego. Dzięki użyciu jaskrawych barw, poprawiają widoczność rowerzysty na drodze, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo, szczególnie wieczorami lub w pochmurne dni. Chociaż jest to niewątpliwy atut, nie należy stosować skarpet jako zamiennika odblasków, które dają większą pewność, że zostaniemy zauważeni na drodze.

Dla zaawansowanych rowerzystów, intensywnie uprawiających sport, ciekawą propozycją są skarpety kompresyjne. Zaprojektowane są tak, aby uciskać niektóre żyły, poprawiając krążenie krwi w łydkach, przyspieszając metabolizm i zwiększając wydolność. Oczywiście, nie zastąpią kondycji i naturalnej wytrzymałości, ale stanowią ich wsparcie. Skarpety kompresyjne stosować można na dwa sposoby. Założone na czas treningu pomogą uporać się ze zmęczeniem mięśni nóg. Poprzez stabilizowanie mięśni łydek zapobiegają kontuzjom. Użyte po wysiłku przyspieszają regenerację mięśni, w tym metabolizm kwasu mlekowego, odpowiedzialnego za tak zwane zakwasy.

Skarpety rowerowe (https://www.erowery.pl/m/89994/odziez-skarpety-rowerowe) tworzone są tak, aby sprostować każdemu wyzwaniu. Są produkowane z wytrzymałego materiału, często dodatkowo wzmacnianego na podeszwie i pięcie włóknem węglowym. Aby służyły długi czas warto o nie odpowiednio zadbać. Z powodu specyficznych materiałów użytych do produkcji, należy uważnie przestudiować zalecenia dotyczące prania i suszenia. W innym wypadku istnieje ryzyko utraty właściwości lub zniszczenia skarpet. Ważne jest również, aby wyprać je bezpośrednio po treningu, najlepiej od razu po zdjęciu ze stopy.