Kolarzówka, a bardziej profesjonalnie – rower szosowy – wyróżnia się swoim designem z szerokiej gamy modeli. Jest to podyktowane głównie względami praktycznymi, jednak jego charakterystyczny wygląd jest już pewnego rodzaju marką, która na całym świecie budzi skojarzenia ze sportem kolarskim. Jakie elementy odróżniają rowery szosowe od innych?
Lekka, zredukowana rama pozwala na obniżenie wagi roweru, co sprawia, że kolarzowi łatwiej jest przyjąć aerodynamiczną pozycję i rozwinąć odpowiednią prędkość podczas jazdy. Z kolei zawinięta w dół kierownica jest zawsze umieszczona niżej niż siodełka – to także element dostosowania roweru szosowego pod pozycję jazdy tak, by sportowiec stwarzał jak najmniejszy opór przy dużych szybkościach. Jej kształt sprzyja pewniejszemu chwytowi. Opony w takim rowerze są również charakterystycznie cienkie i duże, a także niezwykle twarde, co sprzyja poruszaniu się po płaskiej, asfaltowej drodze oraz zmniejsza opór powietrza. Dzięki temu mniej siły potrzeba, by wprawić rower w bardzo szybki ruch. Koła są wzmacniane przez duże felgi.
Rowery szosowe wyróżniają się przede wszystkim wysokim wyspecjalizowaniem. Dla amatora kupno takiego roweru może nie być najlepszym wyjściem – wprawdzie dojazd do pracy za miasto można w ten sposób przyspieszyć, jednak już na rodzinną wycieczkę za miasto w weekend trzeba będzie zabrać inny rower. Koła kolarzówki nie są dobrym wyborem na leśne drogi.