Kto powinien kupić rower górski? Jakie są typy?

rower górski

Rowery górskie to rodzaj rowerów używanych do jazdy w trudnym terenie. Mają duże koła z guzowatymi oponami i solidne ramy, które umożliwiają jeźdźcom bezproblemowe pokonywanie skał, wzgórz i innych przeszkód.

Dla kogo są rowery górskie?

Rowery górskie służą do jazdy po różnych terenach, takich jak szlaki, lasy czy ścieżki. Można na nich jeździć również po szosie, ale nie jest to zalecane, ponieważ są trudniejsze w prowadzeniu, jeśli chodzi o zachowanie równowagi na rowerze. Jest to więc wyspecjalizowany typ jednośladu.

Taki pojazd składa się z wytrzymałej stalowej lub aluminiowej ramy z jedno lub wielobiegowym napędem oraz dużymi oponami i amortyzatorami montowanymi zarówno przy przednim, jak i tylnym kole. Niektórzy używają ich nawet na terenach podmokłych, ponieważ cechuje je większa odporność na takie warunki.

Popularne typy rowerów górskich

rower górski

MTB to najpopularniejszy z trzech typów rowerów górskich, z konstrukcją ramy, która jest skrzyżowaniem roweru szosowego z rowerem górskim. Te rowery są zwykle używane przez zawodowców do trudnych wycieczek w terenie i mogą być niezwykle wszechstronne. Fatbike’i mają powiększone opony, dzięki czemu są bardziej stabilne podczas jazdy po drogach gruntowych lub piasku. Zwykłe rowery górskie zapewniają komfort w trakcie uprawiania kolarstwa górskiego.

Cechy wspólne wszystkich rowerów tego typu to rozmiar kół, który jest zwykle mierzony w calach lub milimetrach. Im szersze koło, tym z reguły większa opona będzie je wspierać. Rowery górskie z 26-calowymi kołami są ogólnie uważane za „standardowe”, podczas gdy te z 29-calowymi kołami są zwykle „pełnowymiarowe” lub „w dużym rozmiarze”.

Podczas gdy większość rowerów górskich ma koła 26-calowe, niektóre mają koła 24-calowe. Większe koła zapewniają rowerzyście płynniejszą jazdę w trudnym terenie, jednak mniejszą kontrolę, którą oferują mniejsze koła.