Rower górski na każde warunki drogowe

rower górski

Rower górski to inwestycja w wiele rzeczy, od zdrowia po wysportowane ciało, dlatego warto kupić coś, co odpowiada Twoim potrzebom i zapewnia maksimum przyjemności. Teren, po którym będziesz jeździł, powinien mieć duży wpływ na Twój zakup, ponieważ rowery MTB są przeznaczone do różnych dyscyplin.

Rodzaj jazdy

Różne dyscypliny kolarstwa górskiego wymagają specyficznych cech rowerów, aby osiągnąć optymalne wyniki. Na przykład lekkie rowery przodują w wyścigach cross-country, więc lekka rama i komponenty są bardzo poszukiwane. Każdy inny styl jazdy prawdopodobnie spowoduje zmianę skoku zawieszenia i poprawki geometrii roweru. Rower górski, zazwyczaj ma bardziej stromy kąt (gdzie przednie koło znajduje się bliżej ramy), zapewniając lepsze prowadzenie i są uważane za lepsze do wspinaczki, podczas gdy mniejszy kąt główki ramy, który umieszcza wysunięte przednie koło zapewni większą stabilność przy dużej prędkości i na stromych zjazdach. 

Materiały

W przeszłości prawie wszystkie rowery górskie były wykonane ze stali. Obecnie jest stosowany tylko w tańszych modelach podstawowych. Stalowe rowery górskie mają fajny wygląd retro, a także dobre właściwości amortyzujące. Sztywność stalowych rur zapewnia dobrą jakość jazdy, ale jednocześnie zwiększa wagę roweru. Stal jest bardzo trwała i nie zużywa się łatwo. Aluminium jest najczęściej stosowanym materiałem do rowerów górskich. Dzieje się tak dlatego, że aluminium ma wiele zalet. Aluminium jest bardzo lekkie, co pozwala na pogrubienie rur w celu uzyskania dodatkowej wytrzymałości i sztywności bez dodawania dużej wagi. Ponadto aluminiowe rowery górskie są znacznie tańsze niż rowery górskie z włókna węglowego. Ramy tytanowe są bardzo drogie, więc ten materiał jest rzadko używany. Właściwości tytanu są bardzo odpowiednie dla ramy roweru górskiego. Tytanowa rama jest lekka, sztywna i bardzo wygodna w jeździe dzięki dobremu tłumieniu drgań.