Rowery trekkingowe – jednoślad łączący cechy szosówki i MTB

rower trekkingowy

Rower trekkingowy to rower o średniej ramie, z szerokimi oponami i dużym prześwitem. Rama ma wygodną geometrię, dzięki czemu rowerzysta może wygodnie siedzieć nawet przez wiele godzin. Kierownica ma specjalny kształt, który pozwala na jazdę w pozycji wyprostowanej, co zwiększa komfort jazdy i oszczędza plecy.

Jakie jest zastosowanie roweru trekkingowego?

rower trekkingowy

Rowery trekkingowe są używane do długich podróży po płaskim terenie. Dzięki szerokim oponom są stabilne i stanowią idealny rower do poznawania otaczającego nas świata. Są również naszym wyborem, gdy dojeżdżamy do pracy rowerem, ponieważ pozwalają nam na przewożenie naszej torby bez obawy o jej uszkodzenie.

Rower turystyczny jest przeznaczony do pokonywania długich dystansów i charakteryzuje się mocną ramą, wygodną, wyprostowaną pozycją siedzenia i dużą pojemnością bagażu. Koła takiego roweru trekkingowego mają zazwyczaj średnicę 28 cali, ale stosuje się również koła 26-calowe. Rowery trekkingowe od rowerów górskich odróżnia obecność błotników i często brak zawieszenia. Rower trekkingowy może być wyposażony w przerzutki dla lepszego komfortu jazdy na długich dystansach. W tym przypadku jest on bliższy rowerowi szosowemu niż górskiemu, choć nie nadaje się do ścigania.

Wybierając rower trekkingowy, należy zwrócić uwagę na jego ramę wykonaną z aluminium lub stali chromowo-molibdenowej, a także na układ napędowy, który powinien być niezawodny i posiadać co najmniej 27 biegów.

Dla chcących szybko się poruszać

Rower trekkingowy to idealny rower dla wszystkich tych, którzy chcą szybko, sprawnie i bez wysiłku poruszać się po mieście, nie rezygnując przy tym z możliwości jazdy po szosie. Zadaniem tego pojazdu jest bowiem umożliwienie poruszania się w pełni komfortowo niezależnie od rodzaju drogi.

Oznacza to, że jest to hybryda, która posiada cechy zarówno rowerów miejskich, jak i górskich, ale o nieco bardziej sprecyzowanym przeznaczeniu: podczas gdy rower górski jest przeznaczony do jazdy w terenie, rowery trekkingowe są przeznaczone do wszystkich rodzajów terenu, a więc lepiej sprawdzają się na asfalcie.