Wzrost popularności rowerów szosowych jest zdecydowanie zauważalny. Co sprawia, że ludzie coraz chętniej przesiadają się z ciężkich rowerów górskich na lekkie kolarzówki? Decyduje o tym wiele aspektów. Rowery szosowe są funkcjonalne i praktyczne, a do tego dobrze wyglądają.
Prędkość
Największym atutem, którym rowery szosowe górują nad górskimi konkurentami jest prędkość, jaką osiągają. Nie chodzi o to, że wystarczy kupić taki rower i każdy będzie szybki niczym kolarz z Tour de France. Rower sam nie jeździ, prędkość jaką osiąga użytkownik roweru zawsze zależy od jego formy, mięśni i kondycji. Jednak szosówki pozwalają na osiąganie lepszych rezultatów przy takim samym nakładzie siły. Dlaczego? Rowery te posiadają liczne rozwiązania, które minimalizują opory. To przede wszystkim cienkie opony z brakiem bieżnika, niska waga roweru, opływowa geometria. Dzięki temu, pedałując z taką samą siłą na szosówce i góralu, tym pierwszym rowerem osiągnie się lepszą prędkość.
Wygoda
Rowery szosowe to także duża wygoda jazdy. Wynika ona z możliwości dobrania różnej pozycji na rowerze. Kierownica z tzw. barankami umożliwia kilka chwytów, które wpływają na sylwetkę użytkownika. Dzięki temu można dobrać odpowiednią dla siebie pozycję, a podczas jazdy zmieniać ją wraz z nowymi potrzebami. Kolarz może raz jechać pochylonym i rozwijać dzięki temu szybszą prędkość, by po chwili zmienić chwyt, wyprostować się i dać odpocząć plecom. Rowery górskie nie stwarzają takich możliwości. Pozycja podczas jazdy nimi jest tylko jedna.