Wybieramy rower górski – rower górski trek

rower górski trek

Wyprawa rowerowa przez górski szlak, może być wspaniałą przygodą. Jak do każdej przygody konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Oprócz odpowiedniego ubioru, należy zadbać o najważniejszą rzecz – rower. Zakup jednośladowca powinien być poprzedzony dogłębnym researchem, ponieważ często nie jest to mały wydatek. Tym bardziej, że rower taki będzie narażony na ekstremalne warunki. Oferta sklepów rowerowych jest szeroka, więc wyselekcjonowanie konkretnego modelu może przyprawić o ból głowy. Jaki zatem rower wybrać? Czym się kierować i na co zwracać uwagę? W tym artykule przedstawiamy kilka porad.

Typy rowerów górskich

Rowery górskie zostały stworzone do jazdy po luźnym podłożu, co sprawia, że świetnie sprawdzają się na leśnych czy polnych drogach. Podzielono je ze względu na rodzaj aktywności. Główne typy to: MTB turystyczne (do jazdy amatorskiej), Trail (tzw. ścieżkowce, sprawdzają się na górskich trasach rowerowych), Enduro (na trasy z dużą ilością skakania), Freeride (zjazdowe, do bardzo wymagającego terenu), Downhill (zjazdowe, jednak po przygotowanej wcześniej trasie) oraz XC (najbardziej uniwersalne, do jazdy sportowej jak i turystycznej). Te ostatnie są najczęściej wybieranymi przez osoby, które jazdę na łonie przyrody traktują amatorsko. Jeśli zatem nie jesteś zawodowcem, rower górski trek może być idealnym rozwiązaniem. Świetnie sprawdzi się na trasach asfaltowych, jak i leśnych ścieżkach.

rower górski trek

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Przede wszystkim kluczowym elementem są materiały z jakich został wykonany rower. Jak wspomnieliśmy na początku dwuśladowiec tego typu jest narażony na ekstremalne warunki, więc komponenty muszą być wysokiej jakości. Nie mniej ważna jest również wygoda. Jazda rowerem (nawet sportowa) powinna być przede wszystkim komfortowa, pozwalająca na cieszenie się przejażdżką na łonie natury. Rowery górskie trek mają specjalnie wyprofilowane siodełka, które zwiększają komfort pokonywania szlaków górskich.