Na rynek co rusz wprowadzane są różne rodzaj sakw rowerowych. Ostatnio dużym powodzeniem cieszą się pojedyncze torby, które można używać osobno lub jednocześnie. Jakie są ich zalety?
Wytrzymały, wodoodporny materiał
Sakwy rowerowe, na które składają się dwie, niepołączone ze sobą komory, zwykle wykonane są z wodoszczelnej tkaniny poliestrowej. Dzięki temu woda nie dostaje się do środka, a cała zawartość toreb jest przed nią zabezpieczona. Co więcej, tego rodzaju sakwy bardzo łatwo umyć. Nie zawsze szlak rowerowy jest wyłożony asfaltem. Rowerzyści często muszą pokonywać szutrowe lub błotniste drogi, a także zmuszeni są do jazdy w deszczu. Po skończonej wycieczce sakwę wystarczy opłukać pod prysznicem.
Pakowność
Zaletą pojedynczych toreb na rower jest ich duża pakowność. Zaprojektowane na kształt worków, mogą pomieścić nawet kilkadziesiąt litrów wyposażenia. Do sakwy z powodzeniem można schować m.in.:
- śpiwór;
- ubrania;
- odzież;
- naczynia kuchenne;
- prowiant;
- niezbędne akcesoria rowerzysty, takie jak: pompka, czy zapasowa dętka.
Najczęściej wybierane są modele 20-litrowe. W przeciwieństwie do podwójnych sakw zapinanych na zamek łatwiej i sprawniej zapakować do nich potrzebne rzeczy. Wypełnienie komory zbyt dużą ilością przedmiotów może spowodować bowiem napięcie materiału i uszkodzenie suwaka. W przypadku worków z poliestru zakładanych na bagażnik problem ten znika całkowicie.
Wysoka funkcjonalność
Sakwy są bardzo praktyczne w użytkowaniu. Pomimo pełnego załadunku, pozostają lekkie i łatwe w montażu – większość z nich wyposażona jest w stalowe haki, które usprawniają zawieszenie ich na jednośladzie. Niezbędny jest tu bagażnik z zaczepem dolnym lub poziomą belką. Aby zamknąć torby, wystarczy zawinąć materiał do środka i spiąć plastikową klamrą. Od tego momentu eskapady rowerowe staną się prawdziwą przyjemnością!